Moda fitness

Kluby fitness stają się coraz bardziej popularne. Chadza do nich coraz więcej ludzi. Szczególnie teraz, na wiosnę kiedy to chcemy nieco rozruszać nasze ciało po zimowej bezczynności i zrzucić kilogramy, których nabawiliśmy się przed telewizorem. Ogólnie chcemy poćwiczyć wiosną aby lepiej się czuć i wyglądać latem. Poza tym „w zdrowym ciele zdrowy duch” a i wiosenna pogoda nastraja optymistycznie.

 

Stroje do fitnessu

 

Kiedy już wybierzemy, z szerokiej gamy ofert, odpowiadający naszym potrzebom klub fitness należałoby zastanowić się nad wyborem stosownego ubrania sportowego. Dzisiaj nie wypada bowiem pojawić się w takim miejscu w wytartych dresach, poszarpanym podkoszulku i tenisówkach. Tu także obowiązuje, zmieniająca się sezonowo, moda a producenci odzieży sportowej, nadążając za wzrostem popularności fitnessu, dają nam spory wybór w tym zakresie.

Szukając czegoś dla siebie należy pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim ubranie powinno przepuszczać powietrze, być elastyczne i mocno przylegające do ciała. Nieuniknionym skutkiem ubocznym treningu jest pocenie się. Wynika z tego jeszcze jedna cecha dobrego ubrania sportowego. Musi być odporne na częste pranie.

Polecane przez producentów materiały, z których wykonane są stroje do fitness to lycra, microfibre, polartec. Lycra charakteryzuje się rozciągliwością. W trakcie treningu rozciągamy się, ważne jest więc aby ubranie czyniło to samo razem z nami, zachowując przy tym kształt i tym samym zapewniało większy komfort. Microfibre to z kolei włókno sztuczne, którego zaletą jest pochłanianie wilgoci oraz szybkie schnięcie. Takiego ubrania ponadto można po praniu nie prasować (!) i jest niezwykle lekkie. Polartec z kolei różni się od microfibre faktem, że jest materiałem antyalergicznym.

Każda firma posiada osobne kolekcje dla kobiet (znacznie bogatsza niż asortyment męski) i mężczyzn. Towary oferowane są w wielu kolorach (coraz bardziej w modzie są „żywe” barwy) i fasonach (z dekoltami, sznurowane albo wiązane na szyi topy, tradycyjne kroje), więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Można je nabyć głównie w klubach jak i na stronach internetowych producentów (np. Teta, Anniluce, Addict, Nike, Adidas). Ile to kosztuje przedstawia poniższa tabelka.

 

 

polskie firmy

zagraniczne

topy

od 20 zł

od 99 zł

koszulki

od 35 zł

od 99 zł

spodnie długie

od 50 zł

od 180 zł

spodnie krótkie

od 30 zł

od 80 zł

komplety

od 60 zł

od 150 zł

 

 

Buty                     

                                                             

Ważnym elementem stroju fitness są buty. Komfort naszych nóg w trakcie treningu jest równie ważny co reszty ciała. Niepożądanym skutkiem ubocznym jest objawiający się
w trakcie lub po zakończeniu ćwiczeń brak czucia w nogach. Nie warto więc tu oszczędzać, a dobre obuwie jest w stanie taki rodzaj ryzyka zminimalizować  lub całkowicie wyeliminować. Producenci tacy jak Nike, Adidas, Reebok, Puma posiadają w swojej ofercie po kilka lub kilkanaście modeli butów przeznaczonych specjalnie do różnego rodzaju ćwiczeń (np. step, aerobik, pilates, itp) fitness. Wszystkie mają jednak jedną cechę wspólną – wbudowany system amortyzacji (np. air Nike, DMX Max Reeboka czy adi prane Adidasa). Sama amortyzacja jest również dostosowana do konkretnych potrzeb w myśl zasady im mocniejsze wstrząsy tym bardziej solidne buty i mniejsze ryzyko kontuzji. Mocniejszy system powinny też wybrać osoby lepiej zbudowane. Koszt takiego obuwia nie jest niski
i rozpoczyna się około 250zł, lecz bardzo się opłaca. Najbardziej uniwersalny i modny jest kolor czarny, gdyż pasuje do wszystkiego.

Jak widać wybór stroju fitness nie jest błahostką i nie powinno się go lekceważyć. Tylko w dobrze dobranym do rodzaju ćwiczeń i komfortowym ubraniu będziemy mogli miło spędzać czas trenując. Warto więc poświęcić temu tematowi nieco czasu i uwagi. To zaprocentuje w przyszłości…

 

 

Polityka Prywatności