Kobiety bardziej boją się dentysty?

Lęk przed dentystą może być poważnym problemem ze względu na możliwe powikłania chorób zębów. Częściej doświadczają lęku kobiety - przynajmniej w Kanadzie - informuje "Anesthesia Progress".

 

Badania przeprowadził zespół naukowców z University of Toronto. Spośród 1100 ankietowanych Kanadyjczyków 5,5 procenta bardzo obawiało się dentysty. Aż połowa bała się tak bardzo, że odwołała wizytę lub na nią nie poszła. W skali kraju przekłada się to na setki tysięcy odwołanych wizyt. Dwa i pół raza częściej dentysty bały się kobiety.

Zbyt rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym to nie tylko problem kosmetyczny - ubytki i choroby dziąseł mogą doprowadzić do infekcji i poważnych zaburzeń zdrowotnych w całym organizmie. Środkiem zaradczym może być znieczulenie - 12, 4 procenta ankietowanych koniecznie chciało zabiegu ze znieczuleniem, a kolejne 42,3 procenta wybrałoby znieczulenie, o ile nie byłoby zbyt drogie

Zdaniem badaczy wyniki wskazujące, że to kobiety bardziej się boją niekoniecznie muszą odpowiadać prawdzie. "Kobiety zwykle szczerzej mówią o swoich uczuciach - uważa Brian Chanpong, współautor pracy i praktykujący anestezjolog dentystyczny. - "Typowy mężczyzna raczej nie przyzna, że się boi stomatologa. To młodzi, zdrowi mężczyźni częściej mdleją na fotelu dentystycznym".

 


Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura wydział Wzornictwa, autor: Łukasz Grabarz
miniatura
Polityka Prywatności