Kobiety bardziej boją się dentysty?

Lęk przed dentystą może być poważnym problemem ze względu na możliwe powikłania chorób zębów. Częściej doświadczają lęku kobiety - przynajmniej w Kanadzie - informuje "Anesthesia Progress".

 

Badania przeprowadził zespół naukowców z University of Toronto. Spośród 1100 ankietowanych Kanadyjczyków 5,5 procenta bardzo obawiało się dentysty. Aż połowa bała się tak bardzo, że odwołała wizytę lub na nią nie poszła. W skali kraju przekłada się to na setki tysięcy odwołanych wizyt. Dwa i pół raza częściej dentysty bały się kobiety.

Zbyt rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym to nie tylko problem kosmetyczny - ubytki i choroby dziąseł mogą doprowadzić do infekcji i poważnych zaburzeń zdrowotnych w całym organizmie. Środkiem zaradczym może być znieczulenie - 12, 4 procenta ankietowanych koniecznie chciało zabiegu ze znieczuleniem, a kolejne 42,3 procenta wybrałoby znieczulenie, o ile nie byłoby zbyt drogie

Zdaniem badaczy wyniki wskazujące, że to kobiety bardziej się boją niekoniecznie muszą odpowiadać prawdzie. "Kobiety zwykle szczerzej mówią o swoich uczuciach - uważa Brian Chanpong, współautor pracy i praktykujący anestezjolog dentystyczny. - "Typowy mężczyzna raczej nie przyzna, że się boi stomatologa. To młodzi, zdrowi mężczyźni częściej mdleją na fotelu dentystycznym".

 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności