Serwis Ciąża i zdrowe dziecko

Kwas foliowy

Czy wiecie że...?

Kwas foliowy bierze udział w budowie kodu genetycznego każdego człowieka - powinien więc stanowić naturalny składnik diety nie tylko kobiet. Mitem jest to, że tylko przyszłe mamy powinny regularnie przyjmować kwas foliowy. Systematyczne przyjmowanie dawki 0,4 mg kwasu foliowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę B9. Przyjmowanie preparatu nie powoduje też jakichkolwiek skutków ubocznych dla organizmu.

Niedobór kwasu foliowego może negatywnie wpłynąć na nasz nastrój. To właśnie kwas foliowy bierze aktywny udział przy powstawaniu niezwykle ważnych dla równowagi psychicznej związków, takich jak serotonina czy noradrenalina. Serotonia ma działanie kojące, uspokaja nas w trudnych chwilach i sprawia, że mamy dobry nastrój, adrenalina z kolei odpowiedzialna jest na naszą dynamikę i żywiołowość. To właśnie w niedoborze kwasu foliowego naukowcy coraz częściej dopatrują się przyczyn stanów depresyjnych. Nieleczony niedobór kwasu może też doprowadzić do anemii, jak i zwiększonych tendencji do miażdżycy.

Obecność kwasu foliowego jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwas foliowy uczestniczy w syntezie materiału genetycznego komórek - jest niezbędnym elementem dla procesu wzrostu i rozmnażania. To właśnie kwas foliowy jest w głównej mierze odpowiedzialny za powstawanie szpiku w czerwonych krwinkach oraz za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Naukowcy coraz częściej dostrzegają potencjał kwasu w leczeniu ciężkich chorób. Ostatnio stał się on ważnym czynnikiem w profilaktyce leczenia chorób układu krążenia. Badania dowiodły, że regularnie stosowany zmniejsza ryzyko zawału czy udaru mózgu.

Warto wiedzieć!

FOLIK to profilaktyczna dawka kwasu foliowego 0,4 mg. 1 tabletkę dziennie FOLIKa powinna zażywać każda kobieta czy młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe, ponieważ powszechnie występujący niedobór kwasu foliowego może być przyczyną wykształcenia bardzo poważnych defektów wrodzonych u dzieci. Kwas foliowy zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej, powstających w pierwszych 4 tygodniach rozwoju zarodka. Najczęstsze z nich to bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, czy przepukliny mózgowo-rdzeniowe.

Włączenie Folika do codziennej diety, zanim zaczniemy myśleć o macierzyństwie, powinno dotyczyć każdej młodej dziewczyny, która chce w przyszłości urodzić zdrowe dziecko. W Polsce zdecydowana większość ciąż jest nieplanowana, a o fakcie zajścia w ciążę kobieta dowiadujemy się na ogół najwcześniej w 4-6 tygodniu, gdy mózg i rdzeń kręgowy dziecka jest już ukształtowany. Ponad 90 proc. dzieci z wadą cewy nerwowej rodzi się zdrowym matkom i w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat.

 
Kwas foliowy w dawce 0,4 mg, przyjmowany raz dziennie przez kobiety w okresie aktywności płciowej oraz w I trymestrze ciąży, zapobiega powstawaniu wad wrodzonych układu nerwowego u dzieci.

Więcej na temat folika>>>

 

 

Polityka Prywatności