Pierścionek zaręczynowy

Z oficjalnymi zaręczynami łączy się ofiarowanie pierścionka zaręczynowego, symbolizującego pierwszą fazę związku, o której czasem mówimy: .jesteśmy po słowie". Pierścionek jest wyrazem myśli mężczyzny o jego wybrance i jego wyobrażenia na temat tego, co ona myśli o sobie. Czysty, lśniący diament symbolizuje dziewictwo - najbardziej niewinny aspekt kobiecości. To Psyche: czysta, dziewicza kropla rosy; panna, która ma się przemienić w królową. Dzisiejsi mężczyźni wybierają różną biżuterię, ale pierścionek nadal jest najczęstszym materialnym wyrazem wiecznej więzi między dwiema osobami. Narzeczone mówiły o tym, jakie znaczenie miał dla nich pierścionek zaręczynowy i jak się czuły, kiedy go dostały. Skala ich doznań jest bardzo szeroka — od rozczarowania po zachwyt.

Dawniej mężczyzna przychodził do domu rodzinnego swojej wybranki, prosił ojca o rękę dziewczyny, potem brał ją na ręce, zabierał do siebie i zapewniał jej utrzymanie. Dzisiaj tylko niektóre pary zachowują tradycyjny podział obowiązków, ale nawet one zwykle uważają, że małżonkowie są sobie równi pod względem emocjonalnym i psychologicznym. Od trzydziestu lat następuje coraz większe zrównanie płci.

Wiele kobiet czuje sprzeciw na myśl o tym, że to mężczyzna wybiera pierścionek, który one będą nosiły przez całe życie. Niektóre zamieniają pierścionek zaręczynowy na taki, który same sobie wybrały; inne czują, że muszą pokochać to, co dostały, mimo że marzyły o czym innym. Przez długie stulecia kobiety tłumiły swoje potrzeby i pragnienia i dawały pierwszeństwo woli mężczyzn, na których z kolei spoczywał ciężar odgadywania tęsknot wybranki. Obie płci były zmuszone do dźwigania zbędnego ciężaru.

Niektóre kobiety postanowiły całkowicie odrzucić tradycję związaną z pierścionkiem zaręczynowym. Uznały, że symbolizuje on przynależność do mężczyzny, a one nie chcą mieć nic wspólnego z uległością wobec mężczyzn, której symbolem jest małżeństwo. Głosiły, że przyjęcie pierścionka byłoby wyrazem zgody na tradycyjny model żony jako służącej męża. Te same kobiety zwykle podnosiły głos przeciwko oficjalnym zaręczynom i po ślubie zachowywały panieńskie nazwisko.

Oświadczyny i przyjęcie pierścionka zaręczynowego rozpoczynają proces, który jest zarazem tworzeniem i zrywaniem więzi. Kiedy kobieta patrzy na pierścionek, przypomina jej się piękno miłości, która łączy ją z ukochanym, ale także ta część jej tożsamości, z której będzie musiała zrezygnować, żeby połączyć się z mężem.


Poradnik dla narzeczonej
Oświadczyny
Pierścionek zaręczynowy
Koniec z koleżankami
Rozstanie z matką
Rozstanie z ojcem
Utrata tożsamości
Zmiana nazwiska

 

Fragmenty z książki "Przedślubnik poradnik dla narzeczonej".
Autor: Sheryl Nissinen. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Księgarnia internetowa: www.gwp.pl 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności