Rozstanie z matką

Opuszczanie gniazda, czyli oddzielenie się od matki

Rezygnacja z niezależnego życia wymaga od kobiety rozluźnienia więzi łączącej jaz matką. Oczywiście fakt, iż zostaniesz żoną, nie oznacza, że przestajesz być córką, ale to, że jesteś córką, stanie się mniej ważne. Wiek kobiety, odległość, która dzieli ją od matki, i siła ich związku mają wpływ na to, jak bolesne będzie oddzielenie. W niektórych przypadkach przygotowania do ślubu i dzielenie się uczuciami w tym trudnym czasie jeszcze bardziej zbliżają matkę i córkę. W innych - relacja między nimi pozostaje taka, jak była zawsze. Najczęściej jednak bywa tak, że związek córki z matką zmienia się radykalnie w czasie, kiedy narzeczona oddziela się od swojej rodziny. To odsuwanie się może być trudne, bo między matką i córką zawsze istnieje silna więź, niezależnie od tego, czy się przyjaźnią, czy czują się ze sobą obco.

Ból, jaki powoduje rozdzielenie matki i córki, przygotowującej się do ślubu, został wzruszająco opisany w greckim micie o Demeter i Persefonie. Persefona na początku nosi imię Kora („dziewczyna", „córka", „panna"). Poznajemy ją, kiedy w gronie przyjaciółek zbiera kwiaty. Jeden z nich, piękny narcyz, spodobał się jej bardziej od innych. Kiedy schyliła się, żeby go zerwać, ziemia się rozstąpiła i Hades wciągnął ją w przepaść. Na próżno dziewczyna broniła się i wzywała na pomoc ojca. Demeter, matka Kory (Persefony), usłyszała dobiegające spod ziemi nawoływania córki i szukała jej nieustannie przez dziewięć dni i nocy. W końcu dowiedziała się, że córka została porwana i zmuszona do poślubienia Hadesa. Demeter błagała Zeusa, ojca bogów, żeby uwolnił Persefonę. Zeus początkowo odmówił, ale potem zmienił zdanie i posłał po. Persefonę Hermesa. Zrozpaczona Persefona bardzo się ucieszyła, kiedy usłyszała, że Hermes przychodzi po nią. Hades dał jej na drogę garść ziaren granatów. Dziewczyna je zjadła; nie wiedziała, że w ten sposób zobowiązuje się do spędzania kilku miesięcy w roku pod ziemią, z mężem. W pozostałe miesiące wolno jej mieszkać na powierzchni ziemi, z Demeter, swoją matką.

Ten mit wyraża ból, jaki czasem wywołuje u matki decyzja córki o wyjściu za mąż. W okresie narzeczeńskim dziewczyna czuje się czasem jak Persefona - rozdarta między matką a narzeczonym. Nagle, w przededniu chwili, która ma zmienić jej życie, ramiona ukochanego mężczyzny przypominają nieznany i tajemniczy Hades, ramiona matki zaś są swojskie i dają pociechę. Narzeczona może czuć, że waha się między bezpieczeństwem i tajemnicą, starym i nowym, matką i mężem, rolą córki i żony.

 

Poradnik dla narzeczonej
Oświadczyny
Pierścionek zaręczynowy
Koniec z koleżankami
Rozstanie z matką
Rozstanie z ojcem
Utrata tożsamości
Zmiana nazwiska

 

Fragmenty z książki "Przedślubnik poradnik dla narzeczonej".
Autor: Sheryl Nissinen. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Księgarnia internetowa: www.gwp.pl 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności