Stereotyp kobiecości i męskości

Stereotyp kobiecości

Zgodnie ze stereotypem, kobiety powinny się charakteryzować następującymi cechami: empatią, opiekuńczością, ciepłem, cierpliwością, wrażliwością (choć nieprzesadną), wytrzymałością, intuicją, altruizmem, czułością oraz zdolnością do wybaczania i budzenia zaufania — słowem, winny mieć osobowość Chrystusa.

Jeśli się rozgniewamy, ryzykujemy, że zostaniemy określone jako „suki", a przynajmniej jako osoby nieprzyjemne i antypatyczne. Powstrzymuje się nas od „robienia scen", ucisza, nawet wtedy, gdy jesteśmy traktowane bez szacunku, a jednocześnie wymaga się od nas, abyśmy stawały w obronie innych (dzieci, rodziny, przyjaciół, a także obcych nam osób, które nie są w stanie same sobie poradzić) i wspierały ich w zaspokajaniu własnych potrzeb.

Wpaja się nam, że poczucie własnej wartości należy czerpać z relacji, w które jesteśmy zaangażowane — z tego, co robimy dla innych i ze sposobu, w jaki sprawiamy, by czuli się ważni i wyjątkowi. To dlatego wiele kobiet wierzy, że kierowanie się tymi wskazówkami zapewni im uznanie i miłość otoczenia.

Stereotyp męskości

Przepis na męskość zakłada z kolei, że mężczyzna powinien być agresywny, kompetentny, obiektywny, opanowany, racjonalny, pozbawiony emocji, silny, potężny, odporny na zranienia, sceptyczny i twardy. Mężczyzn uczy się, by protestowali, gdy nie okazuje się należnego im szacunku. Zachęca się ich do stawania we własnej obronie i w obronie słabszych. Nie pozwala im się na płacz, ale akceptuje okazywanie przez nich gniewu.

Mężczyznę uczy się, by poczucie własnej wartości opierał na własnych osiągnięciach i na tym, co potrafi zrobić. Wpaja mu się, że jeśli zastosuje się do. tych wskazówek, zyska podziw, uznanie i szacunek, a inni będą mu zazdrościć.

Kobieta i poczucie własnej wartości


Fragmenty z książki "Kobieta i poczucie własnej wartości".
Autorzy: Stephanie Dillon, M. Christina Benson. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Księgarnia internetowa: www.gwp.pl 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności