Obiektywizm w stosunku do siebie

Obiektywizm w stosunku do siebie

Dla nas, kobiet, szczególnie ważna jest umiejętność realistycznego spojrzenia na siebie. Dlaczego takie jesteśmy? Dlaczego staramy się sprostać stereotypowi kobiecości aż do chwili, gdy nie dajemy już rady i dopada nas poczucie, że rozpadamy się na części? Dlaczego mamy do wyboru tylko dwie drogi: stać się kobietą idealną lub dojść do przekonania, że jesteśmy kompletnie bezwartościowe?

Każda z nas sama odpowie sobie na powyższe pytania: „Dlatego że ludzie zbyt dużo ode mnie oczekują", „Ponieważ wyszłam za mąż za niewłaściwego człowieka", „Dlatego że nikt w biurze nie pracuje tak ciężko jak ja", „Bo nikt nie pokochałby mnie i nie pragnąłby mnie takiej, jaka jestem naprawdę", „Ponieważ mam niską samoocenę", „Bo jestem gruba, stara, głupia i brzydka".

Odnalezienie i zachowanie swojego prawdziwego Ja, uniknięcie kobiecości w stylu Barbie — to wyzwanie stojące przed wszystkimi kobietami. Walka, która nas czeka, nie jest walką indywidualną ani nawet pokoleniową. Wszystkie kobiety są uwikłane w sieć przekonań dyktowanych normami kulturowymi i historycznymi; nawet jeśli je odrzucamy na poziomie świadomości, wpływają one na nasze zachowania i emocje.


Kobieta i poczucie własnej wartościFragmenty z książki "Kobieta i poczucie własnej wartości".
Autorzy: Stephanie Dillon, M. Christina Benson. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Księgarnia internetowa: www.gwp.pl 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności