Na pytania odpowiada instruktor fitness

Na wasze pytania odpowiada Piotr Bochnia
Manager ds. Fitness w Fitness Klubie Gymnasion/instruktor Nike

 

Jak długo i jak intensywnie powinienem ćwiczyć, żeby osiągnąć widoczne efekty?

Wyrzeźbienie upragnionej sylwetki, osiągnięcie pożądanych kształtów, utrata zbędnych kilogramów to systematyczna praca. Nie należy jednak się nadwerężać ani forsować. Optymalne jest ćwiczenie 3 razy w tygodniu od 1 do 1,5 godziny.
Trening powinien trwać co najmniej kilka miesięcy. Powinien stać się częścią naszego codziennego życia.

Chciałabym stracić kilka centymetrów w pasie. Jak to osiągnąć?

Proponuje trening na urządzeniach cardio (bieżnie, stepery, climbery, wiosła, rowery). Trening powinien odbywać się na niskim tętnie 110- 130 uderzeń na minutę (odpowiednik szybkiego spaceru). Aby efektywnie spalić tkankę tłuszczową należy ćwiczyć w jednostajnym tempie. Cardio, w przeciwieństwie do urządzeń siłowych, pomaga nam spalać kalorie nie rozbudowując zanadto mięśni.
Urządzenia można zmienić w zależności od potrzeby; wzrostu intensywności, poprawy kondycji.

Zastanawiam się, czy zacząć chodzić na siłownie, czy też kupić jedno z reklamowanych w telewizji "cudownych urządzeń". Które rozwiązanie jest lepsze?

Na siłowni znajduje się szeroka gama sprzętów umożliwiających ćwiczenia nie tylko jednej partii mięśni. Można stosować je zamiennie, zapobiegając w ten sposób znudzeniu jednym ćwiczeniem. Dodatkowo ćwiczenia na siłowni możemy uzupełnić zajęciami fitness, które każdy profesjonalny klub posiada w swojej ofercie. Poprzez odpowiednio przygotowany trening możemy spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić i rozbudować te partie mięśni, których najbardziej nam zależy.
Ponadto, siłownia jest dużo tańsza. Koszt jednego profesjonalnego urządzenia wynosi około 12 000 złotych. "Cudowne urządzenia" przeważnie są tańsze, ale tak naprawdę nie do końca spełniają zadania, które im się przypisuje.
Oczywiście, ćwiczenia w domu są doskonałym uzupełnieniem treningu na siłowni, czy na zajęciach fitness.


Nigdy nie byłem na siłowni i wstydzę się pójść. Obawiam się, że wszyscy będą zgrabni, umięśnieni i wysportowani dużo bardziej niż ja.

Nie ma się czego wstydzić. Do Fitness Klubów przychodzą różni ludzie. Nie są to miejsca tylko dla ludzi o pięknym ciele. Fitness jest po to, aby móc zadbać o siebie. Przychodzą tu Ci, którzy chcą aktywnie spędzić czas, poprawić swój wygląd, zrzucić kilka kilogramów, czy zwiększyć kondycję. Nikt od razu nie rodzi się Herkulesem, jest to proces długotrwały, wymagający systematycznej pracy, a Fitness Klub to właśnie idealne miejsce ku temu.

Na co powinienem zwracać uwagę przy wyborze siłowni?

Jest kilka ważnych rzeczy. Powinniśmy zwrócić uwagę na różnorodność i jakość sprzętu. Przede wszystkim jednak należy sprawdzić czy znajduje się odpowiednia opieka instruktora.

Dlaczego na siłowni potrzebuję instruktora? Przecież ćwiczenia są proste...

...ale nie zawsze dobrze wykonywane. Często, wybierając samodzielnie ćwiczenia, wybieramy nieadekwatnie do stanu zdrowia, kondycji, trybu życia. Instruktor czuwa nad tym, aby nikomu nic się nie stało. Odpowiednio wykwalifikowany służy radą, daje wskazówki, dopasowuje plan treningowy indywidualnie do naszych potrzeb.

I TY MOŻESZ ZADAĆ PYTANIE INSTRUKTOROWI FITNESS KLUBU GYMNASION WYŚLIJ E-MAIL ZE SWOIM PYTANIEM NA ADRES: BIURO@GYMNASION.PLFitness

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności