Ćwicz trendy

Katarzyna Sempolska, instruktor fitness w klubie Fitness Park w Warszawie

W topowych klubach fitness, oprócz klasycznych zajęć ruchowych takich jak step, TBC, Hi-lo, coraz częściej oferowane są nowe formy. Poniżej zostaną omówione najbardziej popularne obecnie zajęcia.


 PILATES
Metoda Pilates to unikalnym systemem ćwiczeń, który podnosi świadomość prawidłowej postawy i czucia ciała w przestrzeni. Jest adresowana do wszystkich niezależnie od wieku płci i kondycji fizycznej. Autorem tych oryginalnych ćwiczeń jest Joseph Pilates. Urodził się on w Niemczech w 1880 roku. Całe swoje życie poświęciła budowaniu silnego i sprawnego organizmu. Opracowane przez niego ćwiczenia szybko stały się bardzo popularne wśród tancerzy, którzy jego specyficzną technikę wykorzystywali aby utrzymać piękną sylwetkę.


Klasyczne ćwiczenia Pilates uległy modyfi- kacji w celu dostosowania ich dla ludzi o różnych sylwetkach i z różnymi problemami. System Pilates jest bardzo zindywidualizowany ponieważ wszystkie ćwiczenie mają kilka poziomów zaawansowania. Na zajęciach każdy uczestnik ćwiczy w swoim tempie wybierając odpowiedni poziom trudności do swoich możliwości i umiejętności. Podstawową zasadą ćwiczeń Pilates jest wzmacniane mięśni grzbietu i głębokich mięśni brzucha. Ponadto mobilizują one stawy kręgosłupa i obręcz biodrową a także poprawiają gibkość i koordynację. Wpływają na harmonijny rozwój całego ciała. Ćwiczenia Pilates są często nazywane ćwiczeniami ludzi myślących. Należą bowiem do tzw. ćwiczeń Body & Mind. Zaangażowanie umysłu podczas ich wykonywania, pełna świadomość ruchu, oddechu i poczucie własnego ciała, to cechy ćwiczeń, których celem jest pojednanie ciała i umysłu. Zajęcia Pilates trwają ok. 45 min, prowadzone są przy spokojnej, relaksującej muzyce, która nie narzuca tempa ćwiczeniom. Na zajęciach Pilates uczestnicy są świadomi tego co robią, znają cel i zadania wszystkich wykonywanych przez siebie ruchów.

Rozmiar: 4377 bajtówBODY ART
To współczesna, fitnessowa odmiana jogi. Tradycyjna joga kojarzy się nam zazwyczaj z powolnymi, statycznymi ćwiczeniami wywodzącymi się z Indii, które w ostatnich latach robią oszałamiającą karierę na całym świecie. Obecnie w klubach fitness można praktykować jogę w łagodniejszym wydaniu. Na lekcji Body Art. wykonuje się klasyczne asany jogi do specjalnie przygotowanej muzyki. W związku z tym ćwiczenia są bardziej urozmaicone i mają większe tempo. Zajęcia Body Art są najlepszym rozwiązaniem dla ludzi aktywnych, którzy chcą zadbać o swoją sylwetkę, dobrze się bawić i jednocześnie uzyskać wszystkie zdrowotne i relaksujące efekty praktyki jogi. Polecane są ludziom aktywnym, żywiołowym i tym, którym zajęcia jogi statycznej wydają się zbyt nudne i mało atrakcyjne.

BODY BALL
To ćwiczenia z piłką o średnicy 55-65 cm. W rehabilitacji znane są już od roku 1960, gdyż stosuje się u ludzi z problemami ortopedycznymi i u dzieci z mózgowym porażeniem. Ćwiczenia z piłką należ do grupy ćwiczeń równoważnych. Podczas można siedzieć na piłce, leżeć na niej przodem lub tyłem albo opierać się o nią bokiem. Przez szukanie balansu podczas tych pozycji wzmacniają się mięśnie posturalne (odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy). Trening ten poprawia propriorecepcję czyli umiejętność czucia ciała w przestrzeni. Na zajęciach "Body Ball" wykonujemy ćwiczenia wzmacniające oraz relaksująco - rozciągające. Ćwicząc z piłką można wszechstronnie rozwijać sprawność całego organizmu lub tylko wybrana partie ciała np. brzuch czy pośladki. Zajęcia z dużą piłką nie należą do form bardzo intensywnych ale przemyślany i dobrze poprowadzony trening może przynieść wiele korzyści.

Rozmiar: 5251 bajtówSHOW DANCE
Zajęcia taneczne, najczęściej dość trudne choreograficznie przy muzyce funky, club, hiphop, house, latino. To wspaniała zabawa dla tych wszystkich, którzy mają poczucie rytmu i kochają taniec. W Show Dance połączenie pracy rąk i nóg wymaga dużej kontroli i koordynacji. Ciało jest miękkie, kombinacje taneczne bazują na naturalnych możliwościach ruchowych i dostosowują się do odpowiedniego rodzaju muzyki. Forma ta rozwija ogólną sprawność fizyczną wi plastykę ruchu.

Ćwiczenia prezentuje
Marta Żugajewicz
Zdjęcia wykonał
Sławomir Chelis
Makijaż
Jolanta Burdyn

www.fitnesspark.pl


Fitness

15 zasad na rozpoczęcie treningu
Metoda Pilatesa
Ćwicz trendy
Mariusz Czerkawski poleca
Na pytania odpowiada instruktor fitness

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności