Szczepionka a rak szyjki macicy
SILGARD - Szczepionka przeciw wirusowi HPV chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale także przed brodawkami płciowymi. Wirus HPV jest odpowiedzialny nie tylko za raka szyjki macicy ale także za powstawanie niezwykle trudnych w leczeniu i uciążliwych dla pacjentów brodawek płciowych.
"O ile w USA notuje się rocznie 20 tysięcy nowych przypadków zakażenia wirusem HIV, o tyle wirusem HPV zaraża się w tym czasie ponad 5 i pół miliona osób" - mówi profesor Sławomir Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV.
Brodawki płciowe są jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową na świecie. Przyjmuje się, że zakażenie wirusem HPV występuje przejściowo u około połowy aktywnych seksualnie osób. W Polsce w 2004 roku brodawki płciowe były przyczyną 1/3 wizyt w przychodniach zajmujacych się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jak wielkim problemem są brodawki płciowe (kłykciny kończyste) pokazuje też ogromna liczba pytań dotyczących tego problemu zadawanych przez internautów odwiedzających stronę www.hpv.pl.
"Szczepionka zapobiegająca zakażeniom czterema typami wrusa HPV chroni osoby zaszczepione nie tylko przed onkogennymi typami HPV 16 i 18 ale także przed HPV 6 i 11 odpowiedzialnymi za 90 procent przypadków kłykcin kończystych" - mówi profesor Majewski. Dodaje przy tym, że niezmiernie ważną rolę w profilaktyce HPV odegra nie tylko szczepienie dziewcząt i kobiet, ale także chłopców.
W Europie SILGARD (sprzedawany w niektórych krajach pod nazwą GARDASIL) jest wskazany dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 -26 lat. Szczepionka jest wskazana w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy wysokiego stopnia typu CIN2/3, stanom przedrakowym sromu typu (VIN 2/3) oraz powstawaniu brodawek płciowych powodowanych zakażeniem HPV 6, 11. W przypadku chłopców szczepienie zapobiegnie zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu
brodawek płciowych.
"To ważne wskazanie którego nie było jeszcze w czasie rejestracji szczepionki w czerwcu w USA, ponieważ wyniki badań zostały opublikowane później"- mówi profesor Sławomir Majewski.
Szczepienia chłopców są bardzo ważne-ponieważ w dorosłym życiu także mężczyźni są odpowiedzialni za przenoszenie wirusa HPV, który jest wielokrotnie bardziej zakaźny niż wirus HIV. Jednak o ile w przypadku mężczyzn wirus HPV najczęściej powoduje powstawanie brodawek płciowych-o tyle w przypadku kobiet zmiany moga przyjąć dużo poważniejszy charakter z rakiem szyjki macicy włącznie.
"Ponieważ świadomość tego, że za raka szyjki macicy odpowiada właśnie wirus HPV jest ciągle bardzo niska, zależy nam na dotarciu w pierwszym rzędzie z informacją do kobiet."-mówi dyrektor do spraw polityki zdrowotnej MSD Polska Maciej Gajewski. "Pamiętajmy, że szerokie zastosowanie szczepień przeciwko HPV w Polsce może w następnych latach zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o 3-4 tysiące. W tej chwili na tę chorobę zapada 4 tysięcy Polek rocznie, z czego 2 tysiące umiera."
Amerykański koncern Merck & Co., Inc., którego częścią jest MSD Polska, kontynuuje badania kliniczne dotyczące skuteczności szczepionki u kobiet w wieku od 27 do 45 lat oraz u mężczyzn w wieku od 16 do 26 lat. Badania te prowadzone są w trzydziestu krajach na całym świecie.
SILGARD-czteroważna szczepionka przeciwko wirusowi HPV typu 6, 11, 16 i 18-został zarejestrowany w Europie 21 września. W polskich aptekach szczepionka powinna pojawić się na przełomie listopada i grudnia.