Nałogowe palenie uszkadza macicę

Nałogowe palaczki mogą mieć problemy z zajściem w ciążę, nawet w wyniku zapłodnienia in vitro. Macica tych kobiet jest uszkodzona w taki sposób, że utrudnia to zagnieżdżenie zarodka - alarmują naukowcy z Portugalii i Hiszpanii na łamach elektronicznej wersji pisma "Human Reproduction".

Od dawna wiadomo, że palenie tytoniu zmniejsza płodność kobiet. Jednak publikacja w "Human Reproduction" jest pierwszą opisującą badania wpływu palenia na kobiety, które poddają się zapłodnieniu in vitro.

Naukowcy badali komórki jajowe (oocyty) wszczepione w wyniku zapłodnienia in vitro 741 kobietom palącym poniżej 10 papierosów dziennie i 44 palaczkom ponad 10 papierosów dziennie.

Partnerzy badanych kobiet oraz dawczynie oocytów nie palili tytoniu. Porównywano stan zarodków wszczepianych uczestniczkom badania w trzech cyklach.

Główny autor pracy, dr Sergio Soares z kliniki w Lizbonie pisze, że kobiety palące mniej niż 10 papierosów dziennie zdecydowanie łatwiej zachodziły w ciążę, udało się to ponad połowie tej grupy uczestniczek projektu (52,2 proc.), w porównaniu z jedną trzecią kobiet palących ponad 10 papierosów (34,1 proc).

"To potwierdza nasze wcześniejsze dane na temat palenia niewielkiej ilości papierosów i braku jego wpływu na zapłodnienie in vitro. +Lekkie+ palenie nie uszkadza ani oocytów, ani macicy. Jednak te kobiety, które palą bardzo dużo, mają zdecydowanie mniejsze szanse na zajście w ciążę. Nasze badania udowodniły, że jest to wynikiem upośledzenia zdolności do przyjęcia zarodka przez macicę" - tłumaczy autor pracy.

Co ciekawe, badania wykazały, że nałogowe palaczki, którym udało się zajść w ciążę, miały podwyższone prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków (60 proc. w porównaniu z 31 proc. u kobiet palących mniej niż 10 papierosów dziennie).

Autorzy pracy nie do końca potrafią wytłumaczyć to zjawisko. Spekulują, że nikotyna może różnie wpływać na różne kobiety oraz podkreślają, że bardzo istotne jest stężenie nikotyny i ilość jej receptorów w organizmie.

Soares zaznacza, że należy zbadać większą liczbę kobiet palących dużo oraz ekspresję genów w komórkach wyściełających ich macicę i wtedy porównać te, które zaszły w ciążę mnogą i te, które nie mogły w ogóle zajść w ciążę.

Na dzień dzisiejszy przesłanie pracy jest jasne: palenie uszkadza macicę w taki sposób, że zmniejsza jej zdolność do przyjęcia zarodka.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności