Znieczulenie źle wpływa na karmienie

Znieczulenie zewnątrzoponowe podane podczas porodu może negatywnie wpływać na karmienie piersią. Wyniki badań australijskich naukowców opublikowano na łamach pisma "International Breastfeeding Journal". Siranda Torvaldsen wraz z kolegami z Uniwersytetu w Sydney i innych instytutów w Australii przebadała 1280 kobiet, które urodziły dzieci pomiędzy marcem i październikiem 1997 roku.

416 (33 proc.) z nich dostało znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) podczas porodu, 172 (41 proc.) ze znieczulonych kobiet urodziło przez cesarskie cięcie.

Naukowcy wykazali, że większość (93 proc.) kobiet karmiła swoje dzieci piersią przez pierwszy tydzień. Znieczulenie znacząco zwiększało częstotliwość występowania problemów z karmieniem w pierwszych dniach po porodzie. Ponadto, 416 kobiet, które skorzystały z ZZO, było dwa razy bardziej skłonnych do całkowitego zaprzestania karmienia piersią przed ukończeniem przez niemowlę 6. miesiąca życia, w porównaniu do kobiet, które urodziły bez znieczulenia (uwzględniono wiek i stan wiedzy rodzących).

Wśród kobiet, którym nie podano znieczulenia przy porodzie, 72 proc. karmiło swoje niemowlęta piersią po upływie 24 tygodni, a wśród mam, które znieczulono pethidine bupivacaine lub opioidem o nazwie fentanyl, tylko 53 proc. karmiło dzieci w tym wieku.

Autorzy pracy podkreślają, że wyniki ich obserwacji dowodzą, iż składniki znieczulenia podawanego kobietom podczas porodu mogą negatywnie wpływać na karmienie piersią. W komentarzu do przedstawionej pracy Sue Jordan ze Swansea University pisze o potrzebie zapewnienia kobietom, które otrzymały ZZO, dodatkowej opieki i wsparcia w nauce i kontynuacji karmienia piersią, tak żeby ich niemowlęta nie ucierpiały z powodu negatywnego wpływu leków na proces karmienia.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności