Nieplące kobiety zapadają na raka płuc

Do 20 proc. kobiet, u których rozwinął się rak płuc, nigdy nie paliło papierosów - wynika z badania sugerującego, że winne temu może być palenie bierne. Badanie obejmujące milion Amerykanów i Szwedów wykazało jednocześnie, że zaledwie 8 proc. mężczyzn, którzy mają raka płuc, to niepalący.

"Wielu z moich pacjentów nigdy nie paliło" - zwraca uwagę kierująca badaniami dr Heather Wakelee of Stanford University in California. Nie jest jasne, dlaczego kobiety mogą być bardziej podatne na rozwój raka płuca - nawet, jeśli nigdy nie paliły - dodała.

"Istnieje wiele kontrowersji w temacie, czy kobiety są ogólnie bardziej wrażliwe na palenie papierosów - bezpośrednio, czy też jako palaczki bierne" - podkreśliła Wakelee.

Wakelee wraz z epidemiolog Ellen Chang badały występowanie raka płuca u ponad miliona osób w wieku od 40 do 79 lat. Wszystkich tych ludzi objęły różne badania diety, stylu życia i chorób, z których niektóre zaczęły się na początku lat 70. Pewne badane grupy składały się głównie z białych kobiet, jak np. pielęgniarek, podczas gdy inne były bardziej zróżnicowane pod względem etnicznym - mówi Wakelee.

Wśród nigdy nie palących kobiet częstość występowania raka płuc w jednym roku wahała się od 14,4 do 20,8 na każde 100 tys. pań. Wśród mężczyzn wielkość ta mieściła się w granicach od 4,8 do 13,7 na 100 tys. U palaczy rak występował o około 10-30 razy częściej. Chang uważa, że ponieważ palaczami są częściej panowie niż panie, kobiety mogą być częściej narażone na palenie bierne - nawet, jeśli zaliczają się do grupy niepalących.

"Wiemy, że palenie bierne zwiększa ryzyko raka płuc. Prawdopodobnie wiele z obserwowanych przez nas przypadków można przypisać właśnie temu" - napisała badaczka. Palenie papierosów jest główną przyczyną raka płuc. Chorobę tę wywołują także pierwiastki: radon, azbest, chrom i arszenik. Szczegóły w piśmie "Journal of Clinical Oncology". (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności