Makijaż drogą do nowej technologii?

makijaż
Przewodzące cienie do powiek oraz metalizowane sztuczne rzęsy

Szanowne Panie, malujecie się, czy raczej unikacie takich zabiegów kosmetycznych? Okazuje się, że makijaż może bardzo pomóc w zupełnie niespodziewanych czynnościach. Chcecie wiedzieć jakich?

Katia Vega to brazylijska specjalistka od komputerów z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio de Janeiro. Opracowała przewodzące cienie do powiek oraz metalizowane sztuczne rzęsy. Gdy mruga, zamykają one obwód bardzo niskiego napięcia, co pozwala na sterowanie różnego rodzaju urządzeniami. Zarówno cienie, jak i sztuczne rzęsy mają być bezpieczne dla skóry.

Podczas pokazu zorganizowanego w pierwszej połowie października w ramach konferencji „Interactive Tabletops and Surfaces” na University of St Andrews udało się zarówno uruchomić start niewielkiego drona, jak i włączyć setki wplecionych we fryzurę Katii diod.

Zdaniem wynalazczyni, jej „upiększająca technologia” może posłużyć jako alternatywny sposób na szybkie mikro-interakcje, podobne do realizowanych przez „noszone na sobie” komputery w rodzaju okularów Google Glass. Podczas gdy posiadaczom smartfonów zrobienie zdjęcia może zabrać kilkadziesiąt sekund, w przypadku Google Glass wystarczy lekkie postukanie palcem w oprawkę. Umalowanej Katii wystarcza mrugnięcie - w ten sposób ciało staje się urządzeniem do wprowadzania informacji.

Dzięki przewodzącemu cieniowi do powiek mrugnięcie jest wyczuwane przez obwód umieszczony w opasce na głowę, która przesyła sygnał dalej – na przykład korzystając z podczerwieni. Układ reaguje tylko na umyślne mrugnięcia, trwające ponad pół sekundy, a zatem dłuższe od mimowolnych. Wynalazczyni twierdzi, że negocjuje komercyjne wykorzystanie tej technologii z firmami kosmetycznymi.

Oprócz makijażu, Vega prowadzi wraz ze swoim kolegą Hugo Fuksem prace nad technologią tipsów wyposażonych w etykietki RFID, które można by wykorzystać do otwierania drzwi albo zamiast kart pozwalających korzystać z transportu publicznego. Tego rodzaju przepustkę czy bilet miesięczny trudniej zostawić przez zapomnienie w domu.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie The Scientist


opublikowano: 2013-10-28
ostatnia aktualizacja: 2014-01-05
« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności