Soczewki kontaktowe – na parę godzin, dzień i miesiąc

Wady wzroku są powszechne i naprawdę byłoby ciężko wskazać kogoś, kto w gronie znajomych nie ma osoby nimi dotkniętej. Mówi się wręcz, że 3 osoby na 4 mają jakąś wadę refrakcji, a większość z nich do korekcji używa okularów. Jednakże soczewki kontaktowe notują wzrastającą popularność, a przy tym często ich noszenie nie tyle zastępuje okulary, ile uzupełnia. Jak to więc jest ze szkłami kontaktowymi, jak długo można je nosić i czym różnią się między sobą?

 Soczewki dobiera wyłącznie specjalista

O różnicach między rodzajami soczewek kontaktowych możemy dowiedzieć się z pierwszej ręki podczas konsultacji ze specjalistą – okulistą lub optometrystą. Taka wizyta jest konieczna, zanim kupimy pierwsze soczewki, ponieważ należy określić rodzaj wady, jej nasilenie oraz rozpoznać ewentualne przeciwwskazania do noszenia soczewek. Osoby noszące okulary co prawda znają swoją wadę, jednak nie należy przekładać jej bezpośrednio i samodzielnie na szkła kontaktowe. Mogą wystąpić między nimi różnice, no i pozostaje też sam fakt istnienia przeszkód do noszenia szkieł kontaktowych. Nie ma ich wiele. Sporadycznie zdarzają się alergie na materiał, z którego robi się soczewki, ale inne rodzaje alergii też mogą wykluczyć soczewki albo określony ich rodzaj. Przeciwwskazaniem mogą być choroby oczu (jak https://www.bezokularow.pl/poradnik/zapalenie-rogowki), ogólnoustrojowe, a nawet stan przejściowy, jakim jest ciąża. Co do zasady jednak przeważająca większość osób z wadami wzroku może nosić szkła kontaktowe. W zależności od indywidualnych preferencji czy potrzeb dobrać należy soczewki o określonym trybie noszenia. Co to oznacza?

Soczewki na jeden dzień...

Pierwszym rodzajem są więc soczewki jednodniowe. Te, jak mówi nam sama ich nazwa, noszone są przez jeden dzień. Oznacza to, że zakładamy je rano, zdejmujemy wieczorem, a następnie wyrzucamy. Zaletą soczewek jednodniowych jest ich wyjątkowa przyjazność dla oczu. Są bardzo delikatne, w zasadzie nieodczuwalne podczas noszenia i naprawdę można zapomnieć, że są założone. To właśnie ten rodzaj soczewek jest często polecany osobom, które mają problemy z oczami – nadwrażliwość, skłonność do podrażnień, zespół suchego oka. Soczewki o innych trybach noszenia mogą wtedy powodować dyskomfort, a skutecznym rozwiązaniem będą te jednodniowe. Niestety, ich wadą, w zasadzie jedyną, jest stosunkowo wysoki koszt używania. Każdego miesiąca potrzebujemy ich bowiem 30 par, a to daje już minimum 100 złotych, jeśli zdecydujemy się na zakup np. markowych soczewek dziennych EyeLove w sklepie BezOkularow.pl.

… lub na cały miesiąc

Wyjściem dużo bardziej ekonomicznym są soczewki kontaktowe miesięczne, których można używać przez 30 dni. W tym przypadku miesięczny kosz użytkowania pary soczewek wynosi już od 15-20 złotych, a to już kwota, której budżet w zasadzie nie odczuwa. Są to więc soczewki najpopularniejsze i najchętniej wybierane. Możemy rozróżnić dwa ich rodzaje. Pierwsze zwane są soczewkami miesięcznymi dziennymi, ponieważ noszone są od rana do wieczora, przez kilkanaście godzin (zgodnie ze specyfikacją producenta). Drugi typ to soczewki całodobowe albo „noc i dzień”. Jak można domyślić się po nazwie, są one przeznaczone do noszenia przez całą dobę, niezależnie od pory. Co więcej, można w nich spać, a także nie zdejmować przez kilka dni z rzędu – nawet 4-5.

Soczewki miesięczne są trochę bardziej wymagające w użytkowaniu niż soczewki jednodniowe. Zawsze po zdjęciu trzeba je bowiem umyć, wykorzystując do tego specjalny płyn. Ich przechowywanie wymaga odpowiedniego pudełeczka, również wypełnionego płynem. Czynności te jednak zabierają dosłownie kilka minut w skali dnia.

Soczewki na kilka godzin?

Noszenie soczewek nie zawsze oznacza, że całkowicie rezygnujemy z okularów, które przecież można traktować również jako dodatek modowy czy element stylizacji. Możemy jednak w pełni wykorzystywać funkcjonalność i użyteczność soczewek – w wielu sytuacjach jest ona zdecydowanie wyższa, niż okularów. Soczewki bowiem nie zsuwają się z głowy, nie spadają, nie uciskają, są odporne na zaburzenia widzenia powodowane przez warunki pogodowe. Z tego też względu świetnie spisują się w czasie aktywności, która nie do końca idzie w parze z noszeniem okularów. Mecz, maraton czy trening to aktywności, na czas których można wymienić okulary na soczewki. Ba, idąc na imprezę czy koncert, możemy zdecydować się na soczewki kolorowe jednodniowe, które zmienią barwę oczu lub nadadzą im wygląd np. zombie czy cyberpunkowy.


ostatnia zmiana: 2022-12-14
Komentarze
Polityka Prywatności