Cera z niedoskonałościami – zmartwienie, na które są sposoby

Wszyscy marzymy o gładkiej, świetlistej cerze bez przebarwień, zaskórników i krostek. W praktyce jednak niezwykle rzadko zdarza się, by przejść przez życie z nieskazitelną skórą. Na szczęście producenci coraz popularniejszych w Polsce koreańskich kosmetyków proponują kilka skutecznych rozwiązań. Dowiedz się, jak zadbać o cerę z niedoskonałościami, co na wągry stosują Koreanki i co dobrego dla naszej skóry mogą zrobić niektóre kwasy.

Co to są niedoskonałości skóry?

Tak naprawdę każdy defekt i każda zmiana na skórze mogą być uznane za niedoskonałość. Myśląc o cerze z niedoskonałościami, zazwyczaj wyobrażamy sobie trądzik i tzw. wągry, czyli zaskórniki otwarte. Do defektów zaliczamy jednak także rozszerzone pory, wypryski o różnym pochodzeniu, podskórne grudki, blizny i przebarwienia. Nawet gdy są stosunkowo mało widoczne, mogą stanowić źródło kompleksów i obniżać komfort życia. Skąd się biorą i jak powstają niedoskonałości cery? Przyczyn jest wiele i mogą występować pojedynczo lub nakładać się na siebie:

  1. Najczęściej obserwowane defekty skóry to trądzik i zaskórniki. Te rodzaje niedoskonałości towarzyszą zazwyczaj cerze tłustej, w której przypadku mamy do czynienia nie tylko z nadprodukcją sebum, lecz także zapychaniem ujść gruczołów łojowych. Do pogorszenia stanu skóry przyczynia się też nieprawidłowa pielęgnacja czy stosowanie używek.

  2. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, niestosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych, lekceważenie zaleceń dotyczących produktów fotouczulających – wszystko to może prowadzić do powstawania przebarwień, a nawet znamion.

  3. Za tworzenie się zmian na skórze (zarówno wyprysków czy grudek, jak i przebarwień) mogą odpowiadać czynniki genetyczne.

  4. Część niedoskonałości, takich jak znamiona barwnikowe czy rozszerzone naczynka, może być wynikiem naturalnego procesu starzenia się skóry.

Koreańska pielęgnacja jako skuteczna profilaktyka

Części niedoskonałości zdecydowanie da się uniknąć, a inne możemy zredukować przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji w taki sposób, by były niemal niewidoczne. Stosując pewne zabiegi i kosmetyki, da się również opóźnić powstanie takich zmian jak przebarwienia. Ważne jest jednak to, by o profilaktyce niedoskonałości myśleć codziennie, w trakcie pielęgnacyjnej rutyny, a nie dopiero wtedy, gdy problem jest już bardzo nasilony.

Podstawą zapobiegania wszelkim zmianom skórnym jest jej regularne oczyszczanie i złuszczanie. Pielęgnacja koreańska zakłada codzienne dwuetapowe oczyszczanie: najpierw produktem na bazie oleju, a następnie pianką lub żelem. Stosowanie się do tej zasady pozwala w ciągu kilku tygodni zauważalnie poprawić stan cery: zredukować widoczność porów i zmniejszyć zaskórniki. Prawdziwym wsparciem w walce z niedoskonałościami jest jednak peeling. Regularne złuszczanie pozwala dogłębnie oczyścić pory, poprawić koloryt skóry, spłycić drobne zmarszczki, a także pobudzić naskórek do odnowy, co skutkuje redukcją przebarwień i blizn. Rodzaj produktu, który wybierzemy dla siebie, powinien być uzależniony od typu cery. Część osób preferuje peeling mechaniczny, jednak nadaje się on przede wszystkim dla skóry grubszej, przetłuszczającej się. Koreanki częściej stawiają na peeling enzymatyczny, który usuwa zrogowaciały naskórek równie skutecznie, a jednocześnie jest bezpieczny nawet dla cery suchej i wrażliwej.

Podobnie jak każdy inny rodzaj cery, również ta z niedoskonałościami potrzebuje tonizowania, nawilżania i systematycznego zastrzyku substancji odżywczych w postaci maseczki. Krokiem, o którym nie wolno zapominać, szczególnie przy skłonności do przebarwień, jest także codzienna ochrona przed słońcem.

Kwasy – tajna broń w walce z niedoskonałościami

Wiele osób wciąż obawia się włączyć do pielęgnacji kwasy, podczas gdy – prawidłowo stosowane – są nie tylko bezpieczne, lecz także bardzo skuteczne. Rewelacyjnie radzą sobie z niedoskonałościami. Czym są te substancje i na czym polega ich działanie?

Kwasy AHA, BHA oraz PHA to związki będące zazwyczaj składnikami peelingów chemicznych. Te trzy rodzaje kwasów nieco różnią się działaniem, jednak ich główną wspólną cechą jest zdolność do złuszczania i rozjaśniania naskórka. Zabiegi z kwasami o dużym stężeniu zaleca się wykonywać w gabinecie kosmetycznym, gdzie rodzaj kwasu może być dobrany przez profesjonalistę do potrzeb naszej skóry.

Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksylowe, mają silne właściwości złuszczające i rozjaśniające, więc nadają się idealnie między innymi do cery z przebarwieniami. Należą do nich kwas migdałowy, mlekowy czy glikolowy. Przedstawicielem grupy BHA jest kwas salicylowy, również wykazujący skuteczność w walce z przebarwieniami, a także trądzikiem. Z kolei kwasy PHA (polihydroksykwasy – na przykład kwas laktobionowy) są stosunkowo delikatne, więc sprawdzają się nawet w przypadku cery wrażliwej. Spłycają drobne zmarszczki, redukują wypryski i zmniejszają widoczność naczyń krwionośnych.

W domowej rutynie pielęgnacyjnej stworzonej na potrzeby skóry z niedoskonałościami warto sięgać po koreańskie kosmetyki z niewielkim stężeniem kwasów, takie jak tonery lub sera. Efekty mogą nas mile zaskoczyć!opublikowano: 2024-05-23
Komentarze
Polityka Prywatności