
Zburzmy, jeśli jakiekolwiek jeszcze istnieją, bariery, które nie dają równych szans. Jeżeli szanse są równe, zostawmy kobietom wybór. Te, które mają predyspozycje do pracy naukowej, niech to robią, a my im kibicujmy. Pod względem intelektualnym, nie ma najmniejszej wątpliwości, jesteśmy lepsze! - o imponującym wysiłku kobiet, którym udało się dogonić mężczyzn faworyzowanych przez tysiące lat tak w nauce, jak i biznesie, mówiła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Orłowska, podczas panelu dyskusyjnego poświęconego edukacji zorganizowanego przez Urząd Patentowy RP.

"Kobiecy Akcent" to unikatowy, edukacyjno-szkoleniowy program, adresowany do studentek III, IV i V roku wszystkich kierunków studiów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Podczas drugiej edycji Akademii Accenture spotkamy się ze studentkami podczas pięciu dwugodzinnych wykładów. Spotkania będą się odbywały raz w tygodniu od 15 kwietnia do 20 maja, w godzinach popołudniowych.

Zburzmy, jeśli jakiekolwiek jeszcze istnieją, bariery, które nie dają równych szans. Jeżeli szanse są równe, zostawmy kobietom wybór. Te, które mają predyspozycje do pracy naukowej, niech to robią, a my im kibicujmy. Pod względem intelektualnym, nie ma najmniejszej wątpliwości, jesteśmy lepsze!

Potencjał intelektualny kobiet Polek jest imponujący - oceniła prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak podczas konferencji poświęconej kreatywności kobiet w nauce i biznesie dla rozwoju gospodarczego. Na zjeździe, który odbył się pod koniec marca w Warszawie, spotkały się 23 różne nacje: przyjechały przedstawicielki (i nieliczni przedstawiciele) Armenii, Australii, Azerbejdżanu, Białorusi, Brazylii, Grecji, Izraela, Kazachstanu, Korei Płd, Łotwy, Malezji, Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, Serbii i Czarnogóry, Sri Lanki, Syrii, Tunezji, Turcji, Uzbekistanu, Węgier i Polski.

Konferencja stanowi wspólną płaszczyznę wymiany opinii oraz doświadczeń reprezentantów krajowych i międzynarodowych instytucji oraz przedstawicieli polskiego rządu w kierunku lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego kobiet dla rozwoju społecznego i gospodarczego - także w istotnym zakresie edukacji i rozwoju kompetencji naukowych.

Konferencja stanowi wspólną płaszczyznę wymiany opinii oraz doświadczeń reprezentantów krajowych i międzynarodowych instytucji oraz przedstawicieli polskiego rządu w kierunku lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego kobiet dla rozwoju społecznego i gospodarczego - także w istotnym zakresie edukacji i rozwoju kompetencji naukowych.

Kobiety, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie częściej cierpią na depresję poporodową i są bardziej narażone na problemy zdrowotne podczas ciąży - wynika z badań opisanych na stronie internetowej Uniwersytetu Hajfy w Izraelu.

Ministerstwo Zdrowia chce uporządkować zasady działania szkół rodzenia. Ale odgórne regulacje mogą zlikwidować różnorodność i wolny rynek tych placówek, ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Firma Procter & Gamble po raz kolejny udowodniła, że jest wyjątkowym miejscem pracy dla młodych ludzi. W ramach realizowania polityki równych szans, zorganizowała w marcu 2010 roku, dzień otwarty dla ośmiu studentek, reprezentujących organizacje studenckie największych uczelni w Polsce.

Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że będąc w ciąży paliło, a 14 proc. - że piło alkohol.

W polskiej nauce ponad połowę nauczycieli akademickich stanowią kobiety, 40 proc. badaczek zdobywa przynajmniej stopień doktora. Dlaczego zatem polskie wynalazczynie są autorkami tylko 15 proc. zgłoszeń patentowych?

Organizacja „Women in Technology” – zrzeszająca kobiety o zainteresowaniach informatycznych i technicznych – zaprasza na cykl seminariów pt. „DigiGirlz” organizowanych w pięciu miastach w Polsce.

Otyłość jest chorobą, która u sporej części społeczeństwa zaczyna się około 30. roku życia. Jednak stale wzrasta również liczba dzieci i młodzieży otyłych i z nadwagą. Jednym ze sposobów walki z otyłością może być regularne spożywanie 5 posiłków dziennie.

Nie ma dowodów na to, że akupunktura i ziołolecznictwo zwiększają szanse zajścia w ciążę metodą in vitro - twierdzą eksperci z Brytyjskiego Towarzystwa Płodności, których wnioski publikuje serwis BBC.

Mimo dyskryminacji w wielu obszarach życia, kobiety w Polsce potrafiły obchodzić obowiązujące reguły i wykraczać poza obowiązujące je role społeczne - przekonywał prof. Andrzej Karpiński podczas konferencji naukowej w Warszawie.